Weblap.ro – Professzionális weblapkészítés

Buzogány Klára

Filmtett / Cikkek /

· írta

// tudósítás

Kamera? – Forog!
Filmtett–Duna Műhely alkotótábor, Velence, 2008

Meggyötört arcú, gyanús külsejű figura egy hatalmas, ragasztószalaggal összefogott dobozt cipel be éppen a híd alá. Ekkor két rendőr lép hősünkhöz, és igazoltatja. – Állj, ennyi! Magyarázza meg nekik valaki, hogy ez egy forgatás, Gyula a főszereplő, és a dobozban egyelőre csak valami álnehezék lapul, ne vegyék el tőle, különben miből fog előmászni a kicsi Barni a következő jelenetben?

Az első estére hangulatkeltőként betervezett Csókolom-koncert kicsit összerázta a társaságot. Ha táncra kevesen is perdültek, a táborlakók nagyjából egyhangúan szidták a „jóindulatú” szomszédot, aki kihívta a rendőrséget a decibelszennyezés miatt – a rendőrök végül egy kedélyes sörözés után továbbálltak. (Később már csak beöltözött hajléktalanunknak akadt dolga velük…) Az igazi összerázónak azonban a másnap, naplementekor megszervezett hajókázás bizonyult – az egy főre eső fényképezőgép és kis kamera váratlanul magas száma révén kezdtünk igazán filmes tábornak kinézni.

Hogy ne tűnjön túl lazának a „munkatábor” – Durst György kedvelt megfogalmazása –, a csoportvezetők már első délután „kezelésbe vették” diákjaikat. Az ebédlő előtti tér egyik asztalánál a rendezők gyülekeztek. Bollók Csaba és Szilágyi Kornél segítségével, és főképp a rendezőtanoncok lelkesedésével hamar véglegesedtek a filmtervek. Két év kimaradás után ismét lehetett a táborban super8-as filmre forgatni – nagy segítség volt ebben Kornél jelenléte, illetve budapesti kiruccanásai: már a tábor ideje alatt előhívták és utómunkázták is a super 8-ra forgatott anyagokat.

Külön érdekessége volt az idei tábornak a stúdió. Bár a közelben elrobogó vonat olykor igencsak hangosan közbeszólt, itt többnyire zavartalanul folyt a munka. Nagy Viktória látványtervező csapata és Csánki Kata biciklikkel motorizált gyártásvezetői remek munkát végeztek – mondhatni a semmiből varázsoltak hálószobát franciaággyal vagy konyhát kagylóval, szerkénnyel, fehér vagy sárga falakat, teafőzőt, faldíszeket.

„Egy picit errébb, mert épp a nagy csipkében van a szemed!” – az operatőrök komolyan vették a feladatukat. Bálint Arthur szokásos közvetlen hangnemben, közéjük tartozóként adott nekik tanácsokat arról, hogyan kell az amúgy lesötétített stúdióba reggeli fényt, majd rövid idő alatt éjszakai megvilágítást varázsolni.

A tábor végéig végül mintegy 20 rövidfilm készült el, meglepő műfaji változatosságban. Készült super8-as burleszk egy fára felakadt bicikliről és huncut kislány tulajdonosáról. Szintén a super8-as képi világ adja igazi varázsát egy másik film előtörténetének is – utóbbi riportszerű felépítése „valami nyomozós műsor” kellős közepébe sodorja nézőjét. Volt, aki szerelem-gyilkosság játékot, más egy anyajegy okozta gyötrelmeket választotta témaként, volt, aki egy cipésznek a valóságon kicsorbuló ábrándjairól forgatott, de egy szimpatikus Velencei-tavi halász hétköznapjai is megörökítődtek dokumentumfilmes tálalásban. A két lány közötti szerelmi dráma lehetőségei idén két alkotó fantáziáját is megpiszkálták, de olyan is volt, aki különös hangulatú zombifilmet rendezett.

Az animációs csapat a közeli iskolában vert tanyát. Többnyire csendben üldögéltek a számítógépek előtt, Csáki László és Deme Áron útmutatásai alapján készítgették különféle technikájú filmjeiket. Volt, aki a táborba már barátságosra sült mézeskalács figurákkal érkezett, más a helyszínen igen gyakran felbukkanó bodobács történetét rajzolta meg. A csapat munkáiban kiemelkedő szerepet kaptak a fényképek, és a filmekből sugárzik a humor, az irónia, olykor egy kis groteszk is. A gyakran hajnalba nyúló munkájukat inkább csak a hangműhelybe való rohangálás szakította meg – Várhegyi Rudolf és Vadon Zoltán négy „hangosával” alig aludt az utolsó napokban. A hangcsapat és a vágók feladatai ugyanis a tábor vége felé egyre sűrűsödtek és a munka egyre őrültebb tempóban zajlott. Czakó Judit mindössze négy vágólánya azonban derekasan állta a sarat – a szó szoros és átvitt értelmében is.

A színészek hol túl sokan voltak, hol túl kevesen. A fiúk például túl kevesen, mindössze ketten. De derekasan kivették részüket a munkából a nem színészcsoportos színészek is: a tábor egyik sztárja Zágoni Barni lett – Bollók Csaba szerint kétféle film készült idén: olyan, amelyikben szerepelt Barni, és olyan, amelyikben nem. A nyolc éves kisfiú szó nélkül tűrte, hogy egy koszos dobozban kuporogjon félórákig az operatőr és a kamera mellett, vagy hogy egy hatalmas, szőrös kutya nyüslessen a közelében, amelyik szelíd ugyan, de nagy, úgyhogy nem túl bizalomgerjesztő, különösen akkor, ha az ember szemét bekötik. De nem ő volt az egyetlen amatőr színész: Baróti Hunor – más korcsoportban – improvizációiról lett híres, Jakab-Benke Nándor pedig hozta tavalyi táborból ismert formáját a vásznon/képernyőn, de a forgatásokon és az esti vetítések mestereként is.

Mészáros Péter idén ismét forgatott egy több epizódos kisfilmet a színészeivel, mintegy kiegészítéseként annak a munkának, amit a táborban készült 20 filmben végeztek. A gyakorlat érdekessége az volt, hogy nem kértek saját operatőrt és hangmérnököt: tarka képsoraik elkészítésekor csoportvezetőjük operatőrködött, és kiderült, hogy Tóth Petra kezében egészen jól áll a mikrofon.

A filmológusok idén ismét lapot szerkesztettek, akárcsak néhány évvel ezelőtt. A dolgok állásában érdekes keresztmetszetet adtak a táborról és saját csoportjuk munkájáról. Közülük azonban többen is aktívan részt vettek egyik-másik film forgatásában.

Este, nyomtatásként, sör. Sör, Queen, sör, buli, sör, hajnalban, szakadó esőben Szomorú vasárnap-duettel vagy Sapientia Férfikórussal. Aki elaludt volna a harsogó zene és a táncolás közepette a nagyteremben, az másnap különös fotókkal találhatta szembe magát – talán ő sem hitte volna, hogy milyen dekorációs ereje van a vécépapírnak, különösen sörösüveg-gyertyákkal és egy kedves tejesdobozzal összekombinálva… A reggelig tartó ereszdelahajamat olykor különös autós körutakba fulladt – máig sem egészen értem, hogyan sikerült megkerülnie a tábort a motorháztetőre telepedett sokaságtól túl sokat ki nem látó elszánt sofőrnek.

A táborzáró nagyon nagy vetítés és semmivel sem kisebb buli óta eltelt már egy hét. A táborlakók – remélem, elégedett – hullafáradtsággal hazakóvályogtak Velencéről, újra szétszóródtak. Talán megfeledkeztek a Psychonak keresztelt zuhanyzókról, a szúnyoginvázióról, a kitartóan csöpögő esőről és a változatos főzelékekről is. Ám a tábor nem ért még véget: többen dolgoznak még kisfilmjükön, csiszolgatnak a hangon vagy tökéletesítik animált figuráik mozgását. Talán a tábor végleg nem is fog véget érni: talán a most kötött ismeretségek közül több fog megújulni újabb, későbbi közös munkák során is.

További fényképek a 7. Filmtett-Duna Műhely alkotótáborról

Szólj hozzá te is!



antispamnem látszik jól, kérek újat!


A hozzászólásban ne használj HTML-tageket! A szöveget wiki stílusban lehet formázni. Formázási útmutató és segítség itt.


Hozzászólások

Losonczy · 4 éve

Hááát, nagyon sajnálom, hogy idén nem lehettem ott ... :,(Hangulatos és érdekes tábor lehetett azért :)

nandi · 4 éve

"máig sem egészen értem, hogyan sikerült megkerülnie a tábort a motorháztetőre telepedett sokaságtól túl sokat ki nem látó elszánt sofőrnek."

zsigerből :D

Kapcsolódó hírek

Filmtett-alkotótábor 2012: még egy hétig lehet pályázni!

Filmtett-alkotótábor 2012: még egy hétig lehet pályázni!

Hajdu Szabolcs, Török-Illyés Orsolya, Bálint Arthur, Patrovits Tamás, Várhegyi Rudolf, Czakó Judit, Durst György – csak néhány név azok közül a kiváló filmes szakemberek közül, akik 11. filmes alkotótábor csoportjait vezetik. A tábort július 31–augusztus 10. között szervezi meg a Filmtett Egyesület a Sepsiszentgyörgy melletti Besenyőn.

30 napja

Hírek

Ismét zsarut játszik Sandra Bullock

Ismét zsarut játszik Sandra Bullock

Újra hekust játszik Sandra Bullock, ezúttal a Koszorúslányok (Bridesmaids) rendezőjének új komédiájában...  

13 órája

Összes hír

Filmajánló

RomániaMagyarország

Friends Withs Kids

Friends Withs Kids – amerikai vígjáték, 2011. Rendező: Jennifer Westfeldt. Szereplők: Jennifer Westfeldt, Adam Scott, Jon Hamm, Kristen Wiig, Maya Rudolph.

Két barát úgy dönt, közösen vállalnak gyereket, ám megtartják plátói kapcsolatukat, így kerülve el a gyerekek...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Polisse

Polisse – francia bűnügyi, filmdráma, 127 perc, 2011. Rendező: Maïwenn Le Besco. Szereplők: Karin Viard, Joey Starr, Marina Foïs, Nicolas Duvauchelle, Maïwenn Le Besco, Karole Rocher, Emmanuelle Bercot.

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Éjsötét árnyék (Dark Shadows)

Éjsötét árnyék (Dark Shadows) – amerikai fantasy, horror, vígjáték, 113 perc, 2012. Rendező: Tim Burton. Szereplők: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green, Jackie Earle Haley, Jonny Lee Miller, Bella Heathcote, Alice Cooper, Christopher Lee.

Az utóbbi években Tim Burtonnel igencsak elszaladt a ló. A rendező ’80-as, ’90-es évekbeli, sötét humorú, groteszk...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

StreetDance 2 (Streetdance 2)

StreetDance 2 (Streetdance 2) – brit–német zenés, filmdráma, romantikus, 85 perc, 2012. Rendező: Max Giwa, Dania Pasquini. Szereplők: Sofia Boutella, George Sampson, Tom Conti, Falk Hentschel, Stephanie Nguyen, Tim Murrell.

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

A biztonság záloga (Safe)

A biztonság záloga (Safe) – amerikai akciófilm, thriller, krimi, 94 perc, 2012. Rendező: Boaz Yakin. Szereplők: Jason Statham, Catherine Chan, Robert John Burke, James Hong, Anson Mount, Chris Sarandon, Técsy Sándor.

Egy korábbi elit ügynök kettős küldetésre indul: meg kell mentenie egy kínai lányt a Triádoktól, és egy széfkombináció...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Bosszúállók (The Avengers)

Bosszúállók (The Avengers) – amerikai képregényfilm, akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 142 perc, 2012. Rendező: Joss Whedon. Szereplők: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård.

Joss Whedon grandiózus szuperhős-tablója évek óta közbeszéd tárgya, a hosszúra nyúlt várakozás kultuszt és ...  

Most a mozikban

Adalbert álma (Visul lui Adalbert)

Adalbert álma (Visul lui Adalbert) – román vígjáték, 101 perc, 2011. Rendező: Gabriel Achim. Szereplők: Cristian Balint, Coca Bloos, Mimi Brănescu, Adrian Ciglenean, Viorel Comanici, Ilie Galea.

Gabriel Achim elsőfilmes rendező frissen bemutatott produkciója arra enged következtetni, hogy a román újhullámban...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Ötéves jegyesség (The Five-Year Engagement)

Ötéves jegyesség (The Five-Year Engagement) – amerikai vígjáték, romantikus, 124 perc, 2012. Rendező: Nicholas Stoller. Szereplők: Jason Segel, Emily Blunt, Chris Pratt, Alison Brie, Lauren Weedman, Mimi Kennedy, David Paymer, Jacki Weaver.

Szilveszter éjszakáján az ünneplő városban egy izgatott férfiember próbálja eljátszani a „hirtelen közbejött”...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

A diktátor (The Dictator)

A diktátor (The Dictator) – amerikai vígjáték, 83 perc, 2012. Rendező: Larry Charles. Szereplők: Sacha Baron Cohen, Megan Fox, Anna Faris, Ben Kingsley, John C. Reilly, B. J. Novak, Olivia Dudley.

Sacha Baron Cohen régóta várt új filmje szakít az előző három mockumentarista stílusával, és egy kanonizációs...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

A Filmtett-alkotótábor filmjei

Fordul – román–magyar filmetűd, 6 perc, 2011. Rendező: Csata Hanna. Szereplők: Kovács Kati, Kófity Annamária.

Filmtettek

A Filmtettről

Támogatóink, partnereink

Nemzeti Kulturális Alap Communitas Alapítvány  – Administraţia Fondului Cultural Naţional Bethlen Gábor Alap observer.hu - Magyarország legnagyobb médiafigyelője Shoot in Hungary port.hu kukker.ro - az erdélyi videómegosztó Kodak Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem Látó – Szépirodalmi Folyóirat helikon.ro ETV – Erdélyi Magyar Televízió

© 2008–2011 Filmtett Egyesület  ·  Programozta a Weblap.ro  ·  Dizájnolta Jánosi Andrea