Weblap.ro – Professzionális weblapkészítés

Jakab-Benke Nándor

Filmtett / Cikkek /

· írta

// tudósítás

Aranyrozsda
TIFF-megnyitó: Cristian Mungiu és Mesék az aranykorból

Az idei TIFF-nek nem is találhattak volna jobb nyitófilmet. A keserédes közelmúltat felelevenítő novellafilm egyszerre múltidézés és újabb fejezet a román film jelenkori dicsőségkönyvében; egyszerre nevettet és ríkat meg; egyszerre hatrészes mozaikfilm és egységes, átfogó kép a kommunizmusról.

A szokásos gyúródást, szponzor-névsorolvasást és polgármesteri köszöntőt idén egy kvázi-humanitárius akció gazdagította: Tudor Giurgiu fesztiváligazgató a megnyitónak is helyet adó Republica / Köztársaság mozi szomorú állapotára hívta fel a figyelmet, vészharangkongató filmecskét vetített és adakozásra szólított fel mindenkit. A vicc az, hogy úgy tesznek, mintha az idén hirtelen megcsappant nézőszám okait nem tudnák – és eközben a fesztivál épp az idei évtől zajlik először multiplexben, még nagyobb választási lehetőséget biztosítva, még jobban összezavarva a minél több filmet megnézni vágyókat. A kérdés csak az, hogy mi lesz a többi mozival? Mert az is hótziher, hogy nemcsak a Repcsi van abban az állapotban, amiben van. Ennek ellenére a fesztiválmegnyitón évek óta unos-untalan elhangzó polgármesteri ígéret, miszerint a városhoz kerülnek majd át a mozik, sőt, újranyitják a „kártier”-mozikat a Mărăşti és Monostor negyedekben, újfent elhangzott.

A kevésbé díszesre, de annál zsúfoltabbra sikerült megnyitó után végre megkezdődött az Mesék az aranykorból (Amintiri din epoca de aur – szó szerint Emlékek az aranykorszakból), a Cannes-üdvöske Cristian Mungiu legújabb projektje: producerként és íróként jegyzi a filmet, s a szegmensek egyikét is ő rendezte, a többit pedig Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu, Ioana Uricaru és Hanno Höfer. Összesen 6 darab, változóan kedves, abszurd, groteszk, szomorú, de egyformán izgalmas darabka látható az úgynevezett aranykorszakból, azaz mindenki kedvenc pártvezérének, Ceauşescunak az idejéből. Ezek a kis urbánus legendák olyan ügyesen lettek megválogatva, hogy a lehető legtöbb szeletét lefedjék az akkori társadalomnak: van itt falu a világvégéről, kisközség, főváros, gyerekek, kamaszok, rendőr, munkás, aktivista, fotós – és szép lassan kirajzolódik, hogy milyen színes is volt az akkori világ, annak ellenére, hogy teljesen vörös volt.

20 év sok idő, a legtöbb rossz emléket megfényezi, s így, kellő távolságból már nem is tűnik olyan szörnyűnek az az időszak. Persze, a 6 történetből 3 bilincseléssel végződik, de akkor is érződik a filmeken (nagyrészükön), hogy viszonylag fiatalok készítették, akik megengedhetik maguknak ezt a fajta nosztalgiát. Ez az a téma, amiben már csak ők tudnak igazán megszólalni: a szüleik filmkészítő generációja annak idején annyi mocskot vitt akarva-akaratlan celluloidra, hogy nehéz lenne őszintén megszólalniuk.

Az első történet egy egészen hrabali-menzeli világként ábrázolja a vidéki, községi kommunizmust, ahol éppen egy hivatalos küldöttség érkezését várják, s ennek örömére mindenki puccba vágja magát, amennyire csak tudja. Még a nagy ringlispílt is leszedetnék, hogy semmi se zavarja a másnap érkező pártfőnököket. Aztán kiderül, hogy mégsem lesz hivatalos konvoj, s ezért a várakozásban alaposan elázott társaság elhatározza, hogy felülnek a ringlispílre, annak kezelőjével együtt, s így, forogva várják meg a hajnalt... Nem annyira tipikus kommunista sztori, de a kisközségi, ügyesen visszaidézett környezet, a jelmez és díszlet azzá teszi.

A hivatalos pártfotós története már sokkal igazibb aranykori emlék (még én is emlékszem rá, hogy keringett a történet rögtön a forradalom után): két fotós azzal foglalkozik, hogy a Scînteia-házban (az országos pártlap szerkesztőségében) Ceauşescu-fotókat retusálgatnak, ahol hol magasabbá, hol délcegebbé teszik a főnököt, egyszer pedig egy sapkát kell varázsoljanak a fejére. Csak arról feledkeznek meg, hogy már egy sapka van a kezében, de a kapkodó szerkesztőknek sietni kell, hogy a dolgozó nép másnap az első műszak előtt kezébe kapja az aznapi friss, ropogós igazságokat... És így zúzták be az aznapi Scînteiát országszerte.

Van itt még a disznót elgázosítani akaró mohó nagyvárosi rendőr, csalt-lopott borkánokból és borvizesüvegekből (gyk. ásványvizes- és befőttesüveg) Daciára spóroló tinédzserek, húsvétot lopva megünnepelni akaró sofőr, aki a tyúkszállítmány tojásait lopja el, és az analfabetizmus visszaszorítása érdekében falura zarándokoló pártaktivista. Egy közös bennük: mindegyik filmecske dramaturgiájának főeleme, mozgatórugója valahol a félelem, a hiány, a nélkülözés, az éhség, az ezért történő lopás, titkos sunyizások, félreértések, a hatalomtól való rettegés.

A filmekben – frappáns humoruk és a jelenkori román filmszínészek krémjének túlteljesítése mellett – az az izgalmas, hogy a helyszínesek, díszletesek és jelmezesek egymással versenyezve hogyan szedtek össze gyönyörűbbnél gyönyörűbb emlékeket a Ceau-korból. Még a legfiatalabbak is fel fognak sóhajtani egy-egy pioníröv, linóleumdarab vagy táskarádió láttán – annak ellenére, hogy noha a kommunizmus öröksége még mindig körülvesz bennünket, próbáljuk azt eltussolni: átfestjük a pártblokkokat, eladjuk a Daciákat, kidobjuk a régiségeket.

Trend ez most, de nem baj, amíg ilyen filmeket szül. Igazi román sírva kacagós mozi: kacag, mert történelem, sír, mert alig 20 éve volt. A közönség egymás térdét csapkodta kínjában egy-egy jól sikerült poénnál, s ha nem lett volna tele a, khm, jó öreg Köztársaság mozi, minden bizonnyal fetrengtünk volna is. Mert most bezzeg már lehet.

Szólj hozzá!



antispamnem látszik jól, kérek újat!


A hozzászólásban ne használj HTML-tageket! A szöveget wiki stílusban lehet formázni. Formázási útmutató és segítség itt.

Kapcsolódó film

Mesék az aranykorból (Amintiri din epoca de aur)

Mesék az aranykorból (Amintiri din epoca de aur) – román történelmi, vígjáték, 2009. Rendező: Constantin Popescu, Cristian Mungiu, Hanno Höfer, Ioana Uricaru, Răzvan Mărculescu. Szereplők: Alexandru Potocean, Avram Birau, Călin Chirilă, Emanuel Parvu, Ion Sapdaru, Paul Dunca, Tania Popa, Teodor Corban.

Megnézem a Filmtetten

  • A Filmtett szerint
    10/10
  • A látogatók szerint
    8/10 · 7 értékelés
  • Szerinted?

Kapcsolódó fesztiválok

Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF)

Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF)

Kolozsvár, Nagyszeben, Románia

Kapcsolódó cikkek

A film nulla foka - Andrei Ujică: Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu / Ceauşescu, a hatalom tébolyultja

A film nulla foka – Andrei Ujică: Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu / Ceauşescu, a hatalom tébolyultja

Emlékszem az osztálytermekben lógó, standard boldogságot sugárzó képeire: Ceauşescu szerette a látványosságot, és minden tömegtájékoztatási apparátust felhasznált személyi kultusza dagasztása érdekében. Andrei Ujică filmje éppen ebből a hatalmas anyagból építkezik, felhasználva a Nemzeti Filmarchívum (ANF) és a Román Televízió Archívumában található felvételeket.

Hírek

Ismét zsarut játszik Sandra Bullock

Ismét zsarut játszik Sandra Bullock

Újra hekust játszik Sandra Bullock, ezúttal a Koszorúslányok (Bridesmaids) rendezőjének új komédiájában...  

15 órája

Összes hír

Filmajánló

RomániaMagyarország

Friends Withs Kids

Friends Withs Kids – amerikai vígjáték, 2011. Rendező: Jennifer Westfeldt. Szereplők: Jennifer Westfeldt, Adam Scott, Jon Hamm, Kristen Wiig, Maya Rudolph.

Két barát úgy dönt, közösen vállalnak gyereket, ám megtartják plátói kapcsolatukat, így kerülve el a gyerekek...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Polisse

Polisse – francia bűnügyi, filmdráma, 127 perc, 2011. Rendező: Maïwenn Le Besco. Szereplők: Karin Viard, Joey Starr, Marina Foïs, Nicolas Duvauchelle, Maïwenn Le Besco, Karole Rocher, Emmanuelle Bercot.

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Adalbert álma (Visul lui Adalbert)

Adalbert álma (Visul lui Adalbert) – román vígjáték, 101 perc, 2011. Rendező: Gabriel Achim. Szereplők: Cristian Balint, Coca Bloos, Mimi Brănescu, Adrian Ciglenean, Viorel Comanici, Ilie Galea.

Gabriel Achim elsőfilmes rendező frissen bemutatott produkciója arra enged következtetni, hogy a román újhullámban...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Ötéves jegyesség (The Five-Year Engagement)

Ötéves jegyesség (The Five-Year Engagement) – amerikai vígjáték, romantikus, 124 perc, 2012. Rendező: Nicholas Stoller. Szereplők: Jason Segel, Emily Blunt, Chris Pratt, Alison Brie, Lauren Weedman, Mimi Kennedy, David Paymer, Jacki Weaver.

Szilveszter éjszakáján az ünneplő városban egy izgatott férfiember próbálja eljátszani a „hirtelen közbejött”...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Bosszúállók (The Avengers)

Bosszúállók (The Avengers) – amerikai képregényfilm, akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 142 perc, 2012. Rendező: Joss Whedon. Szereplők: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård.

Joss Whedon grandiózus szuperhős-tablója évek óta közbeszéd tárgya, a hosszúra nyúlt várakozás kultuszt és ...  

Most a mozikban

A diktátor (The Dictator)

A diktátor (The Dictator) – amerikai vígjáték, 83 perc, 2012. Rendező: Larry Charles. Szereplők: Sacha Baron Cohen, Megan Fox, Anna Faris, Ben Kingsley, John C. Reilly, B. J. Novak, Olivia Dudley.

Sacha Baron Cohen régóta várt új filmje szakít az előző három mockumentarista stílusával, és egy kanonizációs...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

A biztonság záloga (Safe)

A biztonság záloga (Safe) – amerikai akciófilm, thriller, krimi, 94 perc, 2012. Rendező: Boaz Yakin. Szereplők: Jason Statham, Catherine Chan, Robert John Burke, James Hong, Anson Mount, Chris Sarandon, Técsy Sándor.

Egy korábbi elit ügynök kettős küldetésre indul: meg kell mentenie egy kínai lányt a Triádoktól, és egy széfkombináció...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

StreetDance 2 (Streetdance 2)

StreetDance 2 (Streetdance 2) – brit–német zenés, filmdráma, romantikus, 85 perc, 2012. Rendező: Max Giwa, Dania Pasquini. Szereplők: Sofia Boutella, George Sampson, Tom Conti, Falk Hentschel, Stephanie Nguyen, Tim Murrell.

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

Éjsötét árnyék (Dark Shadows)

Éjsötét árnyék (Dark Shadows) – amerikai fantasy, horror, vígjáték, 113 perc, 2012. Rendező: Tim Burton. Szereplők: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green, Jackie Earle Haley, Jonny Lee Miller, Bella Heathcote, Alice Cooper, Christopher Lee.

Az utóbbi években Tim Burtonnel igencsak elszaladt a ló. A rendező ’80-as, ’90-es évekbeli, sötét humorú, groteszk...  

Most a mozikban

Megnézem a Filmtetten

A Filmtett-alkotótábor filmjei

Fordul – román–magyar filmetűd, 6 perc, 2011. Rendező: Csata Hanna. Szereplők: Kovács Kati, Kófity Annamária.

Filmtettek

A Filmtettről

Támogatóink, partnereink

Nemzeti Kulturális Alap Communitas Alapítvány  – Administraţia Fondului Cultural Naţional Bethlen Gábor Alap observer.hu - Magyarország legnagyobb médiafigyelője Shoot in Hungary port.hu kukker.ro - az erdélyi videómegosztó Kodak Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem Látó – Szépirodalmi Folyóirat helikon.ro ETV – Erdélyi Magyar Televízió

© 2008–2011 Filmtett Egyesület  ·  Programozta a Weblap.ro  ·  Dizájnolta Jánosi Andrea