Morgan Spurlock: Where in The Hell Is Osama Bin Laden / Hol az ördögben van Oszama bin Laden? Morgan Spurlock: Where in The Hell Is Osama Bin Laden / Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

Egy amerikai a Közel-Keleten

Morgan Spurlock: Where in The Hell Is Osama Bin Laden / Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

ÉRTÉKELD A FILMET!
Hol az ördögben van Oszama bin Laden?
Morgan Spurlock
2008
Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

Adatlap Filmadatlap Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint: 7 10 1

7

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

Hiába az egész amerikai hadsereg, a teljes nemzetközi titkosszolgálati hálózat, a bevetett kémműholdak és megfigyelőrendszerek, a világ elsőszámú keresett személye még mindig szabadlábon van. Morgan Spurlock, a Michael Moore-ral induló új dokumentumfilmes irányzat egyik fenegyereke, a gyorsétteremláncok megszorongatása után most Oszama bin Laden nyomába ered.

A dokumentumfilmek esetében mindig érdemes feltenni azt az alapvető kérdést, hogy mennyire releváns a témaválasztás. A felütésben megfogalmazott cél, nevezetesen megtalálni Oszama bin Ladent, nyilvánvalóan eleve kudarcra van ítélve, és nem is lehet komolyan venni. Akkor viszont felmerül a kérdés, hogy miről is szól ez a film, mit akartak az alkotók elérni. Mintegy 90 perc után megtudhatjuk, hogy nem sokat.

Hiába az egész amerikai hadsereg, a teljes nemzetközi titkosszolgálati hálózat, a bevetett kémműholdak és megfigyelőrendszerek, a világ elsőszámú keresett személye még mindig szabadlábon van. Morgan Spurlockra vár a feladat, hogy 21. századi akcióhősként végrehajtsa e lehetetlennek tűnő küldetést. Mindezt születendő gyermeke védelmében, és egy jobb, biztonságosabb világba vetett naiv hit reményében kívánja elérni. A megfelelő védőoltások beszerzése után jöhet az önvédelmi gyorstalpaló, majd néhány arab nyelvlecke és fekvőtámasz után indulhat is a kaland. Hősünk fejest ugrik a Közel-Kelet szövevényes, titkokkal és idegen eszmékkel teli világába.

A Super Size Me-ből már ismert fejezetcímek ezúttal egy videojáték menüjét idézve jelennek meg, a küldetés első állomása Egyiptom. A helyszín azonosítását megkönnyítendő, már itt az elején ránk zúdítanak egy halomnyi sztereotípiát: Spurlock tevegel a sivatagban, majd megérkezik a piramisok elé. Aztán a posztmodern popkulturális utalások jegyében vagy csupán az ismerősség érzetének felkeltése miatt baseball-kártyákon mutatják be bin Laden mentorát: Ayman Al-zawahirit, az al-Kaida második számú vezetőjét. Vele ugyan nem, de a nagybátyjával sikerül szóba elegyedni, majd elhangzik az ominózus kérdés is: hol van Ő? A borítékolt sikertelenség után az önjelölt megváltó az utca emberét faggatja Oszama bin Ladenről, illetve az arab és az amerikai politikáról.

Akárcsak a videojátékokban, a szintek egyre nehezednek, így az alapvetően Amerika-barát Egyiptomból az öngyilkos merénylők hazájába, Marokkóba jutunk. A film alapvető hibája már itt felszínre kerül. Spurlock hamisan naiv tekintettel néz körbe és csodálkozik rá, hogy a világ túlsó felén is ugyanazok a dolgok foglalkoztatják az embereket, illetve jut olyan közhelyes megállapításokra, mint hogy a szociális és gazdasági kilátástalanság, illetve a politikai véleménynyilvánítás korlátozása szélsőséges cselekvésekhez vezet.

Az utazás következő állomásaként a konfliktus gócpontjának tekintett Izraelbe jutunk. Itt kerül a stáb először veszélyes helyzetbe, de Spurlock nem retten meg, és nem felejt el kérdezni sem. Ezek a kiélezett szituációk jelentik a film legizgalmasabb részeit, melyek némi bepillantást engednek az itt élők mindennapjaiba.

A következő célpont Szaúd-Arábia, bin Laden gyermek- és ifjúkorának színhelye, majd irány Afganisztán, azon belül is Tora Bora, a hely, ahol a terroristavezért utoljára látták. A film erényeként említhető, hogy Oszama bin Laden hiábavaló keresése helyett egyre inkább a régióban élő emberek életére, gondolkodásmódjára és az Egyesült Államokról alkotott ellentmondásos véleményükre kerül a hangsúly.

A kaland végpontjaként riporterünk Pakisztánba indul – itt sejtik a terroristavezér búvóhelyét –, ám a határon megtorpan, és belátja küldetése képtelen és felesleges voltát. Valamint felteszi a nézőben már kezdetektől fogva ott toporgó kérdést: hogy egyáltalán miért is keresi Oszama bin Ladent? Belátja, hogy nem egy misztifikált rémalak megtalálása jelenti a lényeget, hanem hogy a keresés közben találkozhatott mindezekkel az emberekkel. Direktorunk végül arra a következtetésre jut, hogy megérte, mivel a realitástól elszakadt félelmek helyett válaszokat talált.

A film minden humora és naiv bája ellenére is a tézisfilmek szintjére süllyed, azzal a különbséggel, hogy még az általa választott megállapítást sem tudja kellően igazolni. Hősünk Oszama bin Ladent nem találja meg, a módosított kérdésfelvetés után viszont arra a közhelyes kijelentésre jut, hogy bizony az arabok is emberek, a többségük nem szélsőséges eszméktől vezérelt terrorista, és mind ugyanazt akarják: békében nevelni a gyermekeiket.

A várandós feleség szerepeltetése valószínűleg a film személyes jellegét igyekezett elmélyíteni, illetve a két világ közötti kapcsolatot hangsúlyozni, a beékelt jelenetek azonban üresen csengenek – személyesség helyett csak elkoptatott frázisokat kapunk –, és az egyébként jó ritmusban folyó cselekményt is megakasztják.

A film egyértelműen az amerikai közönség igényeihez igazított sablonos és leegyszerűsített megállapításokat kínál, melyeket még a néző szájába is rágnak. Kérdés, hogy ez Európában is elég lehet-e. A kultúrák békés együttélésének hirdetése számunkra vajon mennyire hat újszerűen?

Támogass egy kávé árával!
 
Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

Hol az ördögben van Oszama bin Laden?

Színes dokumentumfilm, 93 perc, 2008

Rendező:
Szereplők: , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

7

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Friss film és sorozat