Kocsis Ágnes és Florin Şerban az Európai Filmakadémia díjaiért


A berlini székhelyű Európai Filmakadémia nyilvánosságra hozta az Európa Filmdíjakra nevezett mozgóképek listáját. Magyarországot Kocsis Ágnes Pál Adrienn című második játékfilmje, míg Romániát Florin Şerban Eu când vreau să fluier, fluier (Ha fütyülni akarok, fütyülök) című alkotása képviseli az akadémia díjaiért folyó versenyben.

A Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatásával, magyar-holland-osztrák-francia koprodukcióban készült Pál Adrienn című film májusban nagy sikert aratott a 63. Cannes-i Filmfesztiválon, ahol elnyerte nagyvilág filmkritikusait tömörítő FIPRESCI díját. Az „Un certain regard” elnevezésű rangos válogatásban bemutatott filmek közül a kritikusok zsűrije Kocsis Ágnes alkotását ítélte a legjobbnak. A Pál Adrienn Magyarországon a jövő héten kezdődő miskolci CineFest versenyprogramjában lesz látható először és hamarosan Litvánia, Svájc, Lengyelország, valamint Belgium legfontosabb nemzetközi filmfesztiváljai is műsorra tűzik.

Az Európai Filmakadémia (EFA) által kiadott Európa Filmdíjakra nevezett 46 játékfilmet a legtöbb EFA-taggal rendelkező 20 európai ország közvetlen szavazással jutatta a nevezettek listájára. A nevezett filmek közül az Ingmar Bergman és Wim Wenders által alapított akadémia közel 2300 tagja választja ki a különböző kategóriák jelöltjeit az elkövetkezendő hetekben. A jelöltek listáját a sevillai filmfesztiválon hozzák nyilvánosságra november elején.

Kocsis Ágnes: Pál Adrienn (Gábor Éva)

Az Európai Filmdíjakat 17 kategóriában adják át 2010. december 4-én Tallinnban, többek között a legjobb európai film, rendező, operatőr, forgatókönyvíró, színésznő és színész, valamint zeneszerző díját.

Az Európai Filmdíjakra nevezett alkotások listája:

  • 3 Sezóny V Pekle / 3 Seasons in Hell, r. Tomáš Mašin, Csehország, 110'
  • Another Year, r. Mike Leigh, Nagy-Britannia, 129'
  • Bal / Honey, r. Semih Kaplanoğlu, Törökország-Németország, 103'
  • Carlos, r. Olivier Assayas, Franciaország-Németország, 318'
  • Celda 211 / Cell 211, r. Daniel Monzón, Spanyolország-Franciaország, 114'
  • Le concert / A koncert, r. Radu Mihăileanu, Franciaország, 122'
  • Des Hommes et des Dieux / Of Gods and Men, r. Xavier Beauvois, 120'
  • Eu când vreau să fluier, fluier / Ha fütyülni akarok, fütyülök, r. Florin Şerban, Románia, 94'
  • Film Socialisme / Film Socialism, r. Jean-Luc Godard, Svájc, 102'
  • Die Fremde / When We Leave, r. Feo Aladag, Németország, 119'
  • The Ghost Writer / A szellemíró, r. Roman Polanski, Franciaország-Németország-Nagy-Britannia, 128'
  • Giulias Verschwinden / Julia's Disappearance, r. Christoph Schaub, Svájc, 87'
  • Honeymoons, r. Goran Paskaljevic, Szerbia-Albánia, 95'
  • Io, Don Giovanni / I, Don Giovanni, r. Carlos Saura, Ausztria-Olaszország-Spanyolország, 120'
  • Kak Ya Provel Etim Letom / Így ért véget a nyaram, r. Alexei Popogrebsky, 124'
  • Kawasakiho Ruze / Kawasaki's Rose, r. Jan Hřebejk, Csehország, 95'
    • Kenjac / Donkey, r. Antonio Nuić, Horvátország, 94'
    • Lebanon, r. Samuel Maoz, Izrael, 94'
    • Lourdes, r. Jessica Hausner, Ausztria-Franciaország-Németország, 99'
    • Mamma Gógó, r. Friðrik Þór Friðriksson, Izland, 88'
    • Mine Vaganti / Loose Cannons, r. Ivan Cotroneo, Ferzan Özpetek, Olaszország, 116'
    • My Queen Caro, r. Dorothée van den Berghe, Belgium-Hollandia, 101'
    • Na Putu / On The Path, r. Jasmila Žbanić, Bosznia-Hercegovina-Ausztria-Németország-Horvátország, 100'
    • La Nostra Vita / Our Life, r. Daniele Luchetti, Olaszország, 88'
    • Nothing Personal, r. Urszula Antoniak, Hollandia-Írország, 85'
    • Nowhere Boy, r. Sam Taylor-Wood, Nagy-Britannia, 98'
    • Ondine, r. Neil Jordan, Írország, 111'
    • Paha Perhe / Bad Family, r. Aleksi Salmenperä, Finnország, 95'
    • Pál Adrienn, r. Kocsis Ágnes, Magyarország, 136'
    • La prima cosa bella / The First Beautiful Thing, r. Paolo Virzi, Olaszország, 116'
    • Püha Tõnu kiusamine / The Temptation of St. Tony, r. Veiko Õunpuu, Észtország, 114'
    • Der Räuber / The Robber, r. Benjamin Heisenberg, Ausztria-Németország, 96'
    • Rewers / The Reverse, r. Borys Lankosz, Lengyelország, 101'
    • Schastye moe / My Joy, r. Sergei Loznitsa, Németország-Ukrajna-Hollandia, 127'
    • Sebbe, r. Babak Najafi, Svédország, 80'
    • El secreto de sus ojos / Titkos szemek mélyén, r. Juan José Campanella, Spanyolország-Argentina, 129'
    • Slovenka / Slovenian Girl, r. Damjan Kozole, Szlovénia, 90'
    • Soul Kitchen, r. Fatih Akin, Németország, 99'
    • Submarino, r. Thomas Vinterberg, Dánia, 110'
    • Tamara Drewe, r. Stephen Frears, Nagy-Britannia, 111'
    • Tessera Mavra Koustoumia / 4 Black Suits, r. Renos Haralambidis, Görögország, 90'
    • Tournee / On Tour, r. Mathieu Amalric, Franciaország, 111'
    • L'uomo che verra / The Man Who Will Come, r. Giorgio Diritti, Olaszország, 117'
    • Upperdog, r. Sara Johnsen, Norvégia, 95'
    • De Vliegenierster van Kazbek / The Aviatrix of Kazbek, r. Ineke Smits, Hollandia-Grúzia, 104'
    • Zad Kadar / Voice Over, r. Svetoslav Ovcharov, Bulgária, 107'

    Kapcsolódó