Hegyi Réka

Hegyi Réka

1999. óta publikálok rendszeresen színházkritikát magyarországi és erdélyi, néha román lapokban is. Néhány kritikám megtalálható a http://www.hamlet.ro/emberek.php?id=155 oldalon. A filmkritika-írás számomra alkalmi hobby.

2003 óta a Transindex színházi műsorajánlóját, 2004 óta az első és egyetlen romániai színházi portált, a www.hamlet.ro-t szerkesztem.

Voltam már irodalmi titkár a kolozsvári bábszínházban, óraadó tanár a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem bábos évfolyamain (báb- és animációs színház története), a TVR Kolozsvári stúdiójának színházi szakreferense (a Pont és Ellenpont kulturális magazin munkatársa). Kenyérkereső munkámnak egyelőre semmi köze sincs a szakmámhoz.

Írásai a Filmtetten (10)

Kolozsvártól az Antarktiszig – Interjú Xantus Gábor és Xantus Áron dokumentumfilmesekkel

2013. június 10.

A TIFF idei programjának egyik kiemelkedő eseményeként harangozták be A felfedező című, egész estés dokumentumfilmet, amelynek kezdeményezője, forgatókönyvírója és rendezője Xantus Gábor, operatőre Xantus Áron. A film gazdag archív képanyagot tartalmaz, mai kincsei pedig egy kalandos antarktiszi forgatás eredményei. Xantus Gábort és Áront főképp az előzményekről és a forgatásról kérdeztük.

Nosztalgia nélkül – Pernilla August: Svinalängorna / Beyond

2011. június 23.

Rögtön az elején be kell vallanom: nem nehéz kissé elfogultnak lenni ezzel az alkotással szemben. Érzékeny húrokat pendít, a komolyságát helyenként csacsiságok ellenpontozzák és nem utolsósorban: remek színészi alakításokat vonultat fel.

Blattszint

2009. február 16.

Kissé csalódtam. Nem a filmekben. Az esemény horderejében. A kettős filmbemutató, akkor is ha rövidfilmekről van szó, és akkor is, ha ezek alig (vagy még nem) diplomázott rendezők alkotásai, a kolozsvári és erdélyi kulturális élet egyik markáns eseménye lehetett volna, ha…

Mi a kérdés? – ez itt a kérdés – Ben Affleck: Gone Baby Gone / Hideg nyomon

2008. április 28.

Az amerikaiak nagyon kedvelik a Gone Baby Gone című filmet. A színészből rendezővé avanzsált botrányhős Ben Affleck régi rajongói mellé újakat szerzett ezzel a kissé zavaros történettel. A sok felvetett téma között ugyanis elvész az az egy mondatban is megfogalmazható lényeg, ami a film kiindulópontja vagy végkövetkeztetése lehetne.

Alexander Supertramp iskolája – Sean Penn: Into The Wild / Út a vadonba

2008. március 11.

Rengeteg természeti kép, lenyűgöző, ember-nem-lakta tájak. És egy szép ember. Talán nem több, mint naiv lázadó, de Sean Penn filmje emléket állít neki: Christopher McCandless 1992-ben, sikeres diplomázás után, kényelmesnek és gondtalannak ígérkező kispolgári karriernek fordít hátat azért, hogy csavarogjon Amerika-szerte, és hogy kipróbálja: milyen a vadonban élni.

Az első hóesés előtt... – Robert Redford: Lions for Lambs / Gyávák és hősök

2008. január 24.

Soha sem voltam Amerikában. Nem tudom, mi lehet az amerikaiak fejében, lelkében. Azok alapján, amit az átlag-amerikairól hallok, mégis elhiszem: Robert Redford filmje nem jár messze a valóságtól. Igen, hiszik, hogy a rómaiak 21. századi utódai és hiszik, hogy a „barbár” ellenséget azért kell legyőzni, hogy területeiken erődöket építsenek, majd iskolákat és kórházakat. Csak éppen azt nem tudják pontosan megnevezni, ki az amerikai nép ellensége.

Jeliza Rose Csodaországában – Terry Gilliam: Tideland

2007. január 15.

A Tideland gerincét egy kislány fantáziájának szüleményei alkotják, mégsem mesefilm, hanem nagyon komoly történet egy hányattatott sorsú lánykáról, akiért titokban szorongunk, mégsem sajnáljuk, mert felhőtlen játékkedve átsegíti mindenen.

Hegyi Réka

Friss film és sorozat

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Friss film és sorozat