Péter Árpád

Péter Árpád

Életünk során tulajdonképpen mindig filmet nézünk. A retinánkra „vetített” számtalan kép azonban csak egy töredékét fedi le „tapasztalati képességeinknek”, mégis a személyiségünket meghatározó élmények legnagyobb részében a vizuális részvétel a legjelentősebb arányú.

1981 decembere óta nézem a világ történéseit. Sokmilliárdnyi képkockát dolgoztam már fel – „rendereltem” – az agyamban, de még mindig nem jöttem rá arra, hogy mi is ennek, az előttem, bennem, mellettem pergő, multimediális „effektekkel” gazdagított mozgóképsornak az értelme. Nem ismerem a rendezőt, de még a producer kilétéről sincs fogalmam. Nem olvastam a forgatókönyvet sem, így minden pillanat, minden új látvány, hang, érzés felkészületlenül ér, meglep. De még a saját „szerepemmel” sem vagyok tisztában, hiszen egyszerre vagyok a szenzoriális és kognitív kapacitásom hatáskörében lejátszódó események „operatőre”, statisztája, fő- és mellékszereplője – és mindez egyazon időben.

Ezért jó néha orrnyeregre pattintani egy „fancy” napszemüveget, és ezáltal tudatosan kizárni bizonyos – pillanatnyilag zavaró vagy érdektelen – spektrumokat...

Írásai a Filmtetten (13)

Keresztül-kasul – egy filmfesztiválon... – 17. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle, 2017. október 4–8., Kolozsvár

2017. október 10.

E sorok papírra vetőjének agytekervényeit Hurokba tekerte Madarász Isti szellemes idősík-keverő filmje, a lelke is belefáradt abba, ahogy Gálovits Zoltán megpróbálta kicsalogatni „Kanzolit” nyomasztó kulturális izolációjából, és hosszú idő után újra kedve támadt rugdosni a gesztenyéket a Brazilok című, szellemes vígjáték megtekintése után, miközben A martfűi rém vetítéséről gyalogolt haza elhagyott, hideg parkokon át és sötét sikátorokban oldalogva.

A Jobbs-orsra érdemes téma – Joshua Michael Stern: Jobs

2013. augusztus 26.

Walter Isaacson hivatalos Steve Jobs-életrajzának elolvasása után kissé szorongva ültem be erre az „apokrif” filmre, amelyet máskülönben eléggé negatívan véleményezett az Apple másik legendás „vezérhímje”, Steve Wozniak (a.k.a Woz) is (lásd itt).

Ezt láttuk a 12. TIFF-en 1. – Nairobi Half Life; Like Someone in Love; My Beautiful Laundrette / Az én szép kis mosodám; Macherovgaltis / Késelő

2013. június 1.

Tegnap délelőtt 10 órakor megkezdődtek a 12. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál vetítései Kolozsváron. Az idén is mindenevő filmtettes csapat igyekszik kiszúrni a legjobb filmeket – cikksorozatunk ajánl és értékel, útbaigazítással szeretne szolgálni a moziba vágyóknak. Minden kritikánkat a film következő vetítése előtt közöljük. Ma egy kenyai ínyencség, egy angol bevándorlódráma, egy görög „késelő” története és a kultrendező Kiarostami legújabb munkája kerül terítékre.

A díszlettelen történet – Joe Wright: Anna Karenina

2012. december 25.

Bevallom: az elején kissé zavarónak tűnt számomra egy Tolsztoj-regény megfilmesített változatának beékelése a fél világot ha nem is, de egy-két rosszfiú arcát hóttbiztosan lezúzó 3D-blockbusterek, a világot kéthetente megmentő (persze: amerikai!) tengerészgyalogosok és kéthavonta elpusztító apokalipszisek, no meg örökéletű tündék és elnyűhetetlen törpök vászonra feszített világai közé. A jelenlegi kultúrkereskedelemben uralkodó filmtrend ugyanis legtöbbször kimerül könnyed, mindennapi téjékozottsággal is értelmezhető történetek heppiendes dramatizálásában, amit itt-ott szépítenek digitális effektusokkal, s „gratuite”, tulajdonképpen csak önmagukért létező vizuális orgazmusok indukálásával igyekezvén pótolni a katartikus hatású mozgóképek helyén levőt űrt.

Road nélküli road-movie – Dan Chișu: Și caii sunt verzi pe pereți

2012. november 6.

Dan Chișu rendező nevének kiejtése még nem kavar vihart a román film tengerén. Tapogatózó debütje, a 2010-es WebSiteStory, majd – legalábbis az elnézőbb kritikusok szemében – az igazabb, teljesebb Ursul (A medve, 2011) című próbálkozása után idén újabb egészestés filmmel vonul be a lassan önismétlésbe fulladó román filmművészet ezeken az új hullámokon hánykolódó flottájába.

Péter Árpád

Friss film és sorozat

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Szavazó

Kinek a Criterion Closet Picks-videójára lennél kíváncsi?

Friss film és sorozat