Erdélyi filmek a 42. Magyar Filmszemle versenyprogramjában


Mától nyilvános a május 5–8-án megszervezendő Magyar Filmszemle filmjenek listája. A sorban több erdélyi film is szerepel: 3 itteni alkotó rendezése került versenyprogramba, 2 erdélyi kisjátékfilm szerepel az információs vetítések műsorán, 2 koprodukciós nagyjátékfilmet, valamint az utóbbi évek egyetlen erdélyi nagyjátékfilmjét fogják versenyen kívül vetíteni.

A szemle díjaiért versenyez a kisjátékfilmes mezőnyben Felméri Cecília Végtelen percek című rendezése, az animációk között Bertóti Attila Ariadné fonala című rajzfilmje, a dokumentumfilmes mezőnyben pedig Domokos János Magyar riszájkölje indul. A két, versenyen kívül vetítendő magyar–román koprodukció Elek Judit Visszatérése, valamint Marian Crişan Morgen című filmje. Az utóbbi főszereplője, a kolozsvári Hatházi András, csíkszeredai színészkollégáját, Giacomello Robertót pedig Mátyássy Áron új filmjében, a T. Ú. K. – Tanár úr, kérem!-ben láthatjuk a tévéfilmes versenyprogramban.

Kép a Morgen című filmből

2008 óta először mutatkozik be a szemlén erdélyi nagyjátékfilm: akkor Lakatos Róbert Barhtalo!-ját vetítették, idén pedig Jakab-Benke Nándor, Zágoni Bálint és Oláh-Badi Levente Antigoné – avagy Erdélyben, filmet, együtt című filmje kerül a szemlemozikba.

A kisjátékfilmes versenyhez csatolt kiemelt információs vetítések listájában két olyan rövidfilm szerepel, amely a tavalyi Filmtett-Duna Műhely Alkotótáborban készült: László József A gödör és Török Tihamér A klinika című munkája.

Íme a teljes filmlista szekciókra tagolva:

Játékfilmek

Versenyszekció

Bodzsár Márk, Bollók Csaba, Hajdu Szabolcs, Török Ferenc: East Side Stories
Dézsy Zoltán: Az ügynökök a paradicsomba mennek
Dyga Zsombor: Utolér
Hules Endre: A halálba táncoltatott lány
Kocsis Ágnes: Pál Adrienn
Miklauzic Bence: A zöld sárkány gyermekei
Mundruczó Kornél: Szelíd teremtés – A Frankenstein terv
Pozsgai Zsolt: A föld szeretője
Rudolf Péter: Üvegtigris 3
Vécsei Márton: Diamond Club
Vecsernyés János: Nyár utca, nem megy tovább

Bemutató szekció

Alberto Negrin: Emlékszem Anna Frankra
Arantza Ibarra, Alfonzo Arandia: A bosszúállók
Csupó Gábor: Holdhercegnő
Elek Judit: Visszatérés
Fliegauf Benedek: Womb
Jakab-Benke Nándor: Antigoné – avagy Erdélyben, filmet, együtt
Jasmin Durakovic: Ballada Karimért
Kasper Holten: Juan
Marian Crisan: Morgen
Walter Carvalho: Budapest

A tévéfilmes előzsűri döntése

Az előzsűri tagjai: Bollók Csaba, Molnár György, Gelencsér Gábor

Versenyfilmek:
Babos Tamás: Fehérnyíl
Cserhalmi Sára: Hajónapló ’89-09 /Vadhuss
Dettre Gábor: Antigoné
Esztergályos Károly: Szégyen – töredékek a huszadik századból
Gothár Péter: Hangyatérkép
Horváth Lili: Hajónapló ’89-09 / Hazafelé
Mátyássy Áron: T.Ú.K. – Tanár úr kérem!
Miklauzic Bence: Éji séták és éji alakok
Sipos József: Titkos szám
Reisz Gábor: Judith Keith
Sára Júlia: Bulvár
Török Ferenc: Apacsok
Zsigmond Dezső: A botcsinálta doktor

AZ ANIMÁCIÓS ELŐZSŰRI DÖNTÉSE

Előzsűri tagjai: Báron György, Féjja Sándor, Varga Csaba

Versenyfilmek (másfél órás program)

Ballai Tóth Roland: Ára 2,70 Ft
Békés Rozi: Villamos
Bertóti Attila: Ariadné fonala
Farkas Júlia: Izmos királylányok
Hegedüs 2 László: Rögtön jövök
M Tóth Éva: Zenit
Molnár Tünde: Simon vagyok
Rófusz Kinga: A sellő és a halász
Szederkényi Bella: Orsolya
Tóth Roland: Gondolatok a pincében
Wonház Annamária: Falun

A magyar animáció mesterei (Kiemelt információ)

Cakó Ferenc: Érintés
Gyulai Líviusz: Az őrangyal
Jankovics Marcell: Az ember tragédiája
Richly Zsolt: Kőműves Kelemen
Rófusz Ferenc: Ticket/ Freedom
Szoboszlay Péter: 100 éve történt – A világot jelentő deszkák

Információ:

Gyerekfilmek:
AlbenaPetrova: Bóbita (Weöres Sándor: A tündér)
Antali Gabriella: Becsinált leves
Bakos Barbara: Bárányok
Bakos Barbara, Horváth Molnár Panna: Manófi
D.Tóth Kriszta, Lenhardt László: Lolamesék – Jövős-menős karácsony
Gellár Csaba: Béka-parti
Gellár Csaba: Sötétség
Gelley Bálint: Hogyha nékem Laci bátyám
Horváth-Molnár Panna: Csillagszedő Márió
Kis-Kéry Bea: Száncsengő
Kiss Andrea: A hazudós egér
Kreif Zsuzsanna: Hajmosás – Buborék
Ruska László: Egy műveletlen kispók balladája
Tompa Borbála: Ágóbágó álma
Vácz Péter, Egely Kati: Patakiskola
Végső Ágota: Négy nyulak

MOME – egyetemi filmösszeállítás
Bucsi Réka, Varga Petra: Mime Appétit
Fekti Balázs: Öt, hat, hét
Jurik Kristóf, Tóth Luca: Mézes-mázos
Kádár Róbert: Ill Nino – Finger paiting
Kiss Virág: Változás
Kreif Zsuzsanna: Szent Péter Daciája
Szabó Dorottya: Sodrás – Corriente
Tari Zsófia: Szofita land
Tóth Balázs: Freeze

A DOKUMENTUMFILMES ELŐZSŰRI DÖNTÉSE

Az előzsűri tagjai: Gellér-Varga Zsuzsanna, Medgyesi Gabriella, Zalán Vince

Versenyfilmek

Balog Gábor: A falak őrzői (I–II.)
Domokos János: Magyar Riszájköl
Erdélyi János: Tisztaberek
Fuzik János: Farkaslyuk
Györffy Szabolcs: Kodály generációk
Hajdú Eszter: Vivien
Hartai László: Szélnek eresztve
Herner Dorka: Mentés másként – Kiutak a hajléktalanságból
Jelenczki István: A hatalom cinizmusa – I-II. (Papp Lajos professzor szívútja)
Kálmán Gábor: Egyszer volt
Kékesi Attila: MOTALKO – Egy benzinkút krónikája
Kollár Róbert: Holtak országa
Lovasi Zoltán: Ennél jobb már nem is lehet
Novák Tamás, Skrabski Fruzsina: Bűn és büntetlenség
Németh Gábor Péter: Ásó, kapa, nagyharang – Ároktő
Pálos György: Ahogy te akarod
Papp Gábor Zsigmond: Az ellenség köztünk van
Pelsőczy Petra: Játék a tér
Sós Ágnes: Láthatatlan húrok – a tehetséges Pusker nővérek
Szalay Péter: Szekondlájf
Szekeres Csaba, John Oates: Örvény
Szomjas György: Keleti szél: A film
Tóth Tamás: Guru
Varga-Kabarcz Zsófia: Varázslatos gladiátorok
Zsigmond Dezső: Az óperenciás tengeren is túl

Kiemelt információ

Csukás Sándor, Oláh Kata: Romazsaruk
Dessewffy Zsuzsa: Fejjel, falnak!?
Gamma Bak: Fejnátha
Kinyó Ferency Tamás: „Gyilkosság, lövés által…”
Kisfaludy András: A szellem filozófusa – Fülep Lajos
Merényi Dávid: Napozz holddal: A Kispálfilm
Németh Gábor Péter: Otthonról haza
Szakály István: Kard helyett bilincset kapott

Tematikus összeállítás

Cseke Eszter, S. Takács András: Walk With Wim
Nemes Gyula: Negatív magyar filmtörténet
Viktoria Remetey: Gyarmathy Lívia portré – Eine völlig in sich festgeklebte Welt

Egyetemisták filmjei

Akar Péter: A hatos épület
Marton Krisztián, Gaszner Veronika: Foglalt ház
Szőcs Petra: Jól vagyunk
Zurbó Dorottya: Hát ki az én életem?

Információ

Badár Sándor: Magyarok menni Bamako
Dusan Trancik: Optimista
Marton László: Eszembe jutottál – főhajtás Cseh Tamás előtt
Szomjas György: Dumafilm

A KISJÁTÉK ELŐZSŰRI DÖNTÉSE

Az előzsűri tagjai: Fésős András, Fillenz Ádám, Palotai Éva

Versenyfilmek

Ágh Márton: A kutyákat elengedtem
Bagota Béla: Tiszta kézzel
Béres Dániel: Waiting
Csukás Sándor: Születésnap
Dankó István, Keresztes Gábor: Nekem lőttek
Erdélyi Dániel: Magasfeszültség
Felméri Cecilia: Végtelen percek
Herpai Sára: Teher
Igor és Iván Buharov: Kormányeltörésben
Janisch Vera: Közel
Juhász Kata: Maya
Kárpáti György Mór: Erdő
Lóránt Gergely: Frame
Papp Barnabás: Ásó, kapa…
Politzer Péter: Kilenc vágás
Reisz Gábor: Külalak
Salamon András: Nightfall
Schwechtje Mihály: Porcukor
Simonyi Balázs: Finale
Szabó Réka: Árnyékfilm
Till Attila: Csicska
Túri Bálint Márk: Tiki
W. Pluhár Attila: Kiraboltak
Zomborácz Virág: Valami kék
Zsemberi Zsófia: Kemény csajok nem hazudnak
Prikler Mátyás: Köszönöm, jól

Kiemelt információ

Csuja László: 3 emlék
Herczeg Attila: Paul & Suzy
Kerékgyártó Yvonne: Pinkwater
László József: A gödör
Ráday Péter: Végállomásv Szabó Csilla: Tune
Szőllősi Dániel: Langbeat
Tóth Barnabás, Simonyi Balázs: (terep)Szemle 2.
Török Tihamér: A klinika
Lóth Balázs: Epilógus

Információ

Kapronczai Erika: Kút a nap alatt
Mayer Bernadette, Góbi Rita: Négy bukfenc
Török Áron: Marriage 082910

A TUDOMÁNYOS-ISMERETTERJESZTŐ ZSŰRI DÖNTÉSE

Az előzsűri tagjai: Bakos Edit, Boronyák Rita, Kormos Ildikó

Versenyfilmek

Czapáry Gabriella: Zegzugos történetek – a szegedi Boldogasszony meséi
Katona Zsuzsa: „A herceg”
Kormos Gyula Krisztián: kult_ur.hu
Kóthy Judit, Topits Judit: Az óriás – Magyarok az orenburgi gáztávvezeték építésén 1975-79
Lakatos Iván: Majális után
Mosonyi Szabolcs: Visszatérés Bharatpurba
Nagy Attila János: Kételkedem, tehát vagyok!
Simon Judit: Innováció az emberért
Thernesz Vilmos: Lüktetés és hullámzás
Török Zoltán: Vad Magyarország – A vizek birodalma

Kiemelt információ

Bartal Csaba: Fedák – Számüzetésben
Garai Cintia, Kiss Ágnes, Stodulka Gábor: A hangyák mindent tudnak
Kútvölgyi Katalin: Margat lovagjai
Mucsányi János: Három hazában hontalan
Nagy Kata: A Nagy Imre-per, 1958
Rák József: A szén nanocső
Vékás Péter: A magyar zongora



Kapcsolódó