Nem nyert Oscart a colectiv, A nomádok földje a legjobb film


Idén indult először román alkotás az Oscarért, ráadásul rendhagyó módon mindjárt két kategóriában. Egyikben sem sikerült nyernie, Frances McDormand viszont a harmadik szobrát viszi haza.

Hétfőre virradólag szervezték meg Los Angelesben a 93. Oscar-gálát, amelyen a díjak történetében második alkalommal lett nő – Chloé Zhao – a legjobb rendező, és ugyancsak ő az első nem fehér díjazott ebben a kategóriában. A 2021-es gálán rendhagyó módon akár a február végéig bemutatott filmek versenyezhettek, illetve már nem kötelező kitétel a mozis bemutató sem, elég volt egy streaminges premier. A nevezettekről írt kritikáink ide kattintva olvashatók. Íme, a filmek teljes listája, a díjazottak félkövérrel (bold) szedve:

 

Legjobb film

  • The Father
  • Judas And The Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • A nomádok földje (Nomadland) – nyertes
  • Ígéretes fiatal nő (Promising Young Woman)
  • Sound Of Metal
  • A chicagói 7-ek tárgyalása (The Trial of the Chicago 7)

 

Legjobb rendező

  • Chloe Zhao (A nomádok földje/Nomadland) – nyertes
  • David Fincher (Mank)
  • Thomas Vinterberg (Még egy kört/Druk)
  • Emerald Fennell (Ígéretes fiatal nő/ Promising Young Woman)
  • Lee Isaac Chung (Minari)

 

Legjőbb női főszereplő

  • Carey Mulligan (Ígéretes fiatal nő/ Promising Young Woman)
  • Frances McDormand (A nomádok földje/ Nomadland) – nyertes
  • Viola Davis (Ma Rainey: A blues nagyasszonya/ Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Andra Day (The United States vs Billie Holliday)
  • Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

 

Legjobb férfi főszereplő

  • Chadwick Boseman (Ma Rainey: A blues nagyasszonya/ Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Riz Ahmed (Sound of Metal)
  • Anthony Hopkins (The Father) – nyertes
  • Gary Oldman (Mank)
  • Steven Yeun (Minari)

 

Legjobb női mellékszereplő

  • Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
  • Glenn Close (Vidéki ballada az amerikai álomról / Hillbilly Elegy)
  • Olivia Colman (The Father)
  • Amanda Seyfried (Mank)
  • Yuh-Jung Youn (Minari) – nyertes

 

Legjobb férfi mellékszereplő

  • Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah) – nyertes
  • Sacha Baron Cohen (A chicagói 7-ek tárgyalása / The Trial of the Chicago 7)
  • Leslie Odom Jr. (One Night In Miami)
  • Paul Raci (The Sound of Metal)
  • Lakeith Stanfield (Judas And The Black Messiah)

 

Legjobb nemzetközi film

  • Még egy kört mindenkinek (Druk) – nyertes
  • Better Days
  • Quo Vadis Aida?
  • The Man Who Sold His Skin
  • Kollektíva (colectiv)

 

Legjobb dokumentumfilm

  • Time
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • Tanítóm, a polip (My Octopus Teacher) – nyertes
  • Kollektíva (colectiv)

 

Legjobb rövid dokumentumfilm

  • Colette – nyertes
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

 

Legjobb eredeti betétdal

  • Io Sì (The Life Ahead)
  • Speak Now (One Night In Miami)
  • Fight For You (Judas and The Black Messiah) – nyertes
  • Hear My Voice (A chicagói 7-ek tárgyalása/ The Trial of the Chicago 7)
  • Husavik (Eurovíziós Dalfesztivál: A Fire Saga története)

 

Legjobb eredeti filmzene

  • Az 5 bajtárs (Da 5 Bloods)
  • Mank
  • Lelki ismeretek (Soul) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – nyertes
  • Minari
  • A kapitány küldetése (News of the World)

 

Legjobb hang

  • Greyhound
  • Mank
  • A kapitány küldetése (News of the World)
  • Lelki ismeretek (Soul)
  • Sound of Metal – nyertes

 

Legjobb vágás

  • The Father
  • A nomádok földje (Nomadland)
  • Ígéretes fiatal nő (Promising Young Woman)
  • Sound of Metal – nyertes
  • A chicagói 7-ek tárgyalása (The Trial of the Chicago 7)

 

Legjobb operatőri munka

  • Mank – Erik Messerschmidt – nyertes
  • A nomádok földje (Nomadland)
  • A kapitány küldetése (News of the World)
  • A chicagói 7-ek tárgyalása (The Trial of the Chicago 7)
  • Judas and The Black Messiah

 

Legjobb vizuális effektus

  • Love and Monsters
  • Mulan
  • Tenet – nyertes
  • Az éjféli égbolt (The Midnight Sky)
  • Ivan, az egyetlen (The One and Only Ivan)

 

Legjobb animációs film

  • Lelki ismeretek (Soul) – nyertes
  • WolfWalkers
  • Előre (Onward)
  • Lunaria – Kaland a Holdon (Over the Moon)
  • Shaun, a bárány és a farmonkívüli (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon)

 

Legjobb animációs rövidfilm

  • Burrow
  • Genius Loci
  • Ha bármi történik, szeretlek (If Anything Happens I Love You) – nyertes
  • Opera
  • Yes-People

 

Legjobb rövidfilm

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers – nyertes
  • White Eye 

 

Legjobb jelmez

  • Emma
  • Ma Rainey: A blues nagyasszonya (Ma Rainey’s Black Bottom) – nyertes
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

 

Legjobb smink és haj

  • Ma Rainey: A blues nagyasszonya (Ma Rainey’s Black Bottom) – nyertes
  • Mank
  • Vidéki ballada az amerikai álomról (Hillbilly Elegy)
  • Pinocchio
  • Emma

 

Legjobb adaptált forgatókönyv

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Father – nyertes
  • A nomádok földje (Nomadland)
  • One Night in Miami
  • A fehér tigris (The White Tiger)

 

Legjobb forgatókönyv

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Ígéretes fiatal nő (Promising Young Woman) – nyertes
  • Sound of Metal
  • A chicagói 7-ek tárgyalása (The Trial of the Chicago 7)

 

Legjobb díszlet

  • Mank – nyertes
  • The Father
  • Ma Rainey: A blues nagyasszonya (Ma Rainey’s Black Bottom)
  • A kapitány küldetése (News of the World)
  • Tenet



Kapcsolódó